25 октомври 1972 – Ботев печели Балканската купа

На днешната дата  през 1972  Ботев печели Балканската купа. Отборът е изведен до финала от старши треньора Георги Чакъров. Първият финален мач е срещу Вардар (Скопие) в Пловдив. „Канарчетата” го печелят с 5:0. Ботев открива резултата, след като защитник на гостите фаулира Георги Убинов, а левачката на Виден Апостолов изпраща топката в мрежата при изпълнението на свободния удар. В началото на второто полувреме Георги Попов – Тумби прави поредна демонстрация на футболно майсторство и за нападателя Йордан Кичеков остава само са вкара следващия гол. През втората част Кичеков бележи още три гола. 5:0 е убедителен резултат. Преди двубоя Димитър Григоров, изпълнявал ролята на консултант-треньор, изписва на дъската в съблекалнята този резултат като послание.  Ботев играе мача в състав – Карушков, Д. Апостолов, В. Апостолов, Делев, Танков, Хр. Маринов, Попов, Дерменджиев, Кичеков, Соколов, Убинов. На смяна влизат Боги Станоев и Стефчо Станев.

На финала реванш в Скопие на 25 октомври 1972 г. „канарчетата” допускат загуба с 0:4. И сега някои от „жълто-черните” футболисти я свързват с подценяване на противника. Но с резултата от първия мач футболната логика праща купата във витрината на Ботев. След последния съдийски сигнал представителят на УЕФА я връчва на брилянтния Чико, капитан  на Ботев. Всеки от футболистите е отличен с медал плакет “УЕФА – първо място в турнир Балканска купа”.

Балканската купа е най-големият международен трофей, печелен от клуба, посочва Георги Убинов- Графа в книгата си „Когато „канарчетата” стават орли” и води читателя из атмосферата в отбора през  цялото му участие в този турнир.